Her kan du debattere og stille spørgsmål til alt om elektronik og digitaldrift på modeljernbanen. Skal du have hjælp til en dekoder eller driller signalet? Stil dit spørsmål her.
Kommer der en forbi med et lokomotiv, vi ikke kender adressen på, kommer gæsten til at kende den nye adresse…..
Enig. Det er jo bare et tal - ellers må gæsterne lære at huske deres adresser.
Du kan selvfølgelig også bare oprette et DCC lokomotiv med adressen 3, sætte det "ukendte" lokomotiv på programmeringssporet, vælge at redigere lokomotivet med adresse 3 og bede CS'eren udlæse adressen. Færdig bum, så læser den direkte fra lokomotivets CV.
Ikke noget med at søge. For søgning under DCC er en tilnærmelse skabt af Märklin, det er ikke en funktion i DCC, og derfor vil der være problemer fra tid til anden.
Lær at bruge DCC som det er tænkt, så har du ikke udfordringer.