Side 1 af 1

Lemvigbanen

: 02 nov 2014, 15:18
af lehnemann
Jeg er blevet interesseret i at vide lidt mere om Lemvigbanen - især godskørsel på banen.

1. - Jeg synes ikke helt, det fremgår klart af jernbanen.dk hvilke lokomotiver banen har ud over deres Y-tog. Kan I gøre mig klogere på det?



2. - Jeg har set billeder med godsvogne på Lemvigbanen. Her har lokomotiver som ML25 og MX26 trukket vognene. Jeg ser hovedsagelig kemikalievogne (sikkert til Cheminova) og nogle containervogne (Maersk) og jeg læser, at godstrafikken hovedsagelig har være til og fra Cheminova. Har I kendskab til godsvogne, som har kørt på Lemvigbanen og som kan fås i HO?



Hilsen

Jørgen L.

Re: Lemvigbanen

: 02 nov 2014, 16:05
af moppe
Hej Jørgen.

Lemvigbanen har sådan set ikke nogle lokomotiver længere, idet de nu er en del af midtjyske jernbaner.
Listen over lokomotiver de havde er her
http://www.jernbanen.dk/pbane_main.php?s=125&g=m

Her kan du se hvilke lokomotiver midtjyske jernbaner har (havde)
http://www.jernbanen.dk/pbane_main.php?s=183&g=m

Hvad gods der er kørt på banen, afhænger af, hvilken tidsperiode du ønsker at modellere. Billeder fra nyere tids godstog kan du se lidt af her:
http://www.123hjemmeside.dk/hdknudsen/124616829
og her
http://jernbane.net/bo/subpage.php?s=4&u=785

Klaus

Re: Lemvigbanen

: 02 nov 2014, 18:50
af lehnemann
Tak for henvisningerne

Hilsen

Jørgen L.