Side 1 af 1

Esus SwitchPilot Servo

: 09 aug 2016, 10:16
af jkp4100
Hej.

Esus SwitchPilot Servo 51822, kan styres både digitalt og analogt med knapper i f.eks. en sportavle jf. manualen, men der står ikke noget om, om man kan gøre begge samtidig. Jeg tænker, at man kan stille en sporvej med "mange" sporskifter med sin digitalenhed, men er det kun et enkelt spor e.lign., så bruger man sportavlen. Det går selvfølgelig galt, hvis man gør det på samme tid, men vil det ellers kunne lade sig gøre/noget man lige skal være obs på?

Re: Esus SwitchPilot Servo

: 09 aug 2016, 10:55
af moppe
Hej

Ja, det kan du sagtens. Du kan frit køre med taster og via digitale kommandoer ind i mellem hinanden.
Har du tilbagemelding via RailCom, vil den (så vidt jeg husker) fortælle hvilken position sporskiftet står i også selvom du har flyttet den manuelt med trykknapperne.

Klaus

Re: Esus SwitchPilot Servo

: 09 aug 2016, 11:12
af jkp4100
Perfekt! Tak for hurtigt svar :-)

Indtil videre kører jeg med min gamle IB'I ir, men laver en analog sportavle, og så er det jo ikke så svært, at lave et par stykker kobber/messing som kontakter servoen drejer hen mod, og få tilbagemelding på den måde.