Er der nogle der han en god ide hvordan man kan lave nogle køreplaner til sit anlæg. Jeg har prøvet og bestille et pogram der heder “ jtb køreplan” men der er ingen respons når jeg skriver til ham/ dem. Jeg kan se det er en gammel side og måske er den lukket men er der nogle der kender en anden måde vil jeg gerne høre om det
Mvh Per a
Re: Køreplan
: 24 dec 2017, 05:03
af Søren
Hej Per
Jeg kender ikke omtalte program, men en måde at skabe køreplaner på er at skabe lidt historie om din bane. Jernbaner er dyre at anlægge, så de eksisterer alle af en årsag. Ofte er det en virksomhed eller andet behov der gør at jernbanen eksisterer.
Start med at skabe nogle behov. Det kan være du har en virksomhed som kræver bestemte godstyper. Det vil diktere hvilke typer godsvogne der skal indgå. Afgængig af virksomheden så modtager de måske bestemte typer varer på forskellige ugedage. Dette vil hjælpe dig til at finde de tidspunkter varerne skal ankomme eller afgå.
Hvis du ikke kender en virksomheds behov, så bare opfind nogle behov. Det vigtigste er at du kommer videre. Det er ikke så nøjsomt, du kan altid justere som du bliver klogere på hvad du vil.
En anden måde at lave køreplaner på er også at se bort fra tidspunkterne, men i stedet lave en mappe med opgaver. Det kan f.eks. være et ringbind med A4 ark. En opgave pr. side. Når opgaven er løst bladres videre til næste side, næste opgave. Ideen er her at du ikke er afhængig af at skulle løse opgaverne på tid, men i stedet kan hygge dig med at løse opgaverne i dit eget tempo.
En opgave kunne f.eks. lyde:
"Flyt godsvogn X fra godstog til virksomhed A. Medtag tom vogn fra virksomhed A og sæt på godssporet".
Næste opgave kunne være:
"Persontoget skal afgå fra spor 1".
Opgaverne skriver du blot i Word eller Google Docs og printer. Du behøver ikke et fancy program til formålet.
På den måde kan du gå til og fra din køreplan henover dagen, ugen og ikke være afhængig af ure og klokkeslæt.
Jeg ved godt at ideen er udfordret på at der ikke er tidspunkter, men som med alt andet modelarbejde er det kompromiser og her er klokkeslættene fjernet for at gøre tingene simple og tilgængelige. Senere kan du jo altid indføre klokkeslæt og øge kompleksiteten.
Jeg ved ikke om Jan Bertelsen stadig er med i DMJK
han var formand på et tidspunkt
det er ham som udviklede programmet til brug i DMJK..
Re: Køreplan
: 26 dec 2017, 05:58
af pera
Det er nogle rigtig gode svar i er kommet med jeg var inde på Dmju og se om jeg kunne finde ham jan men uden held jeg har også skreven en mail til ham men uden svar så tror jeg som i også skriver vil jeg lave nogle arbejdes plan kort og så starte med det og se hvad der måske kommer i fremtiden tak for nu mvh Per
Re: Køreplan
: 26 dec 2017, 08:09
af esben2009
Jeg kom til at tænke på vores svenske Mr. Märklin som har et indslag om køreplaner, ikke helt så avanceret som JTB, men det kan måske være en inspiration for nogen: