Side 1 af 1

Realistisk oprangering af Posttog

: 09 dec 2013, 21:31
af MBRrail
Hej alle sammen :)
Jeg har i et stykke tid gået og tænkt på at samle mig et lille posttog, ideen var at samle det med Pm og Dm vogne fra HK-modeller.
Så nu kunne jeg godt tænke mig at vide om det er meget langt fra virkeligheden, at oprangere det i denne række følge: MY, Pm, Pm, Dm, Dm?

Har i et stykke tid kigget lidt rundt på bla. google, men syntes nu det har været svært at finde nogle oplysninger jeg kunne bruge :(

Det skal for god ordens skyld lige siges at det er et posttog fra slut 90erne, jeg har på sinde :)

på forhånd tak :)

Re: Realistisk oprangering af Posttog

: 09 dec 2013, 21:47
af Litra ME
prøv at se her http://www.ptt-museum.dk/museumsposten/ ... st/?id=222 noget med 4 bureauvogne og gods vogne på færgen

Re: Realistisk oprangering af Posttog

: 10 dec 2013, 00:01
af gmmz
Hej

hvis du vil lave et posttog fra slut90'erne, så kan du ikke bruge DM, da de blev udrangeret omkring 1990-1991
i stedet skal du bruge P og PM vogne og så en Mz, da My'erne sidst i 90'erne, kun brugt til godstog, posten blev fremført med 140 km/t
og der kunne My'erne ikke være med

som jeg lige kan huske det, så var der 2 posttog, et med bureauvogne til breve, som blev sorteret undervejs
og så et postpakke tog, oprangeret med Hbis og Habins-y.

fra Aalborg til Aarhus var alle vognene indrangeret i det samme tog.
Fra Aarhus blev toget delt, så bureauvognene fra Aalborg kørte sammen med vogne fra Aarhus
videre til Fredericia hvor der blev optaget ekstra vogne.
så sådan en et tog kunne bestå af en P og PM fra Aalborg, en P, PM, P og PM fra Århus og fra fredericia kom der så også 4 vogne på, en P; PM, P og PM
så en Mz 1,2 eller 3 og 10 vogne bestog toget af, fra Fredericia til Nyborg, ved ikke hvad der kørtes med på Sjælland, men et bud er MZ4 eller ME

Re: Realistisk oprangering af Posttog

: 10 dec 2013, 21:24
af MBRrail
Mange tak for den gode info :)

Det var en rigtig god detalje der kom med, at Dm blev udrangeret i starten af 90erne.
gmmz skrev: som jeg lige kan huske det, så var der 2 posttog, et med bureauvogne til breve, som blev sorteret undervejs
og så et postpakke tog, oprangeret med Hbis og Habins-y.


Du skriver at de to tog kørte sammen fra Ab til Ar, hvor mange Hbis/Habins-y kørte sammen med bureauvognene i det tog?

Efter som jeg er lidt begrænset at det materiel jeg kan få, og at jeg kun har en rød/sort MY til rådighed. Kan jeg jo blive nød til at lave det som en start 90er oprangering istedet for.

Re: Realistisk oprangering af Posttog

: 10 dec 2013, 22:02
af moppe
Du kan vel altid få fingre i en MZ......?

Klaus

Re: Realistisk oprangering af Posttog

: 10 dec 2013, 22:14
af MBRrail
Hehe, jo det er vel rigtig nok :) tanken har også strejfet mig,
Men syntes ikke lige jeg havde råd til at købe en maskine som jeg kun ville bruge til det ene tog.

Re: Realistisk oprangering af Posttog

: 10 dec 2013, 23:01
af moppe
Som ejer af MZ 1414, vil jeg sige at den kan køre med næsten hvad som helst (og slæbe næsten hvad som helst uden problemer).

Klaus

Re: Realistisk oprangering af Posttog

: 11 dec 2013, 01:26
af MBRrail
Jeg har også gode erfaringer med Rocos MZ 1401, 1414 og 1420. og er ikke i tvivl om at de kan alt :)

Men der hvor det går galt for mig, er at jeg kører mest europæisk epoke6. og derfor har jeg begrenset materiel fra andre epoker.

og siden jeg allerede har to rød/sorte MYere, var det meningen at de skulle have posttoget.

Re: Realistisk oprangering af Posttog

: 11 dec 2013, 06:32
af moppe
Du har måske også "Jytte"?
(MY 1124)

Den har jeg og er meget tilfreds med den.

Klaus

Re: Realistisk oprangering af Posttog

: 11 dec 2013, 15:48
af MBRrail
Nej dog ikke, mine tre DSB MYere er alle fra Heljan og hedder 1104, 1145 og 1146.
MY1104 var det første nye lok jeg fik, og har lige siden gjort tro tjeneste i mere end 12år.