Bedste skinner til sporvogn spor n
: 10 feb 2014, 00:25
Hej
Er der nogen med erfaring i sporvogns skinner og hvad der er bedst i skala n?
Er der nogen med erfaring i sporvogns skinner og hvad der er bedst i skala n?
Dansk forum om modeljernbaner og rigtige jernbaner. Stil dine spørgsmål her.
https://baneforum.dk/
Kato producerer deciderede sporvognsskinner og veje som plug 'n' play systemer, samt til indbygning i modelbanen.pallecsc skrev:Er der nogen med erfaring i sporvogns skinner og hvad der er bedst i skala n?
Jeg har et par sporvogne ja. De er købt brugt og ved ik hvad producent siger.bygger01 skrev:Har Du allerede sporvogne ?
Og hvis der er tilfældet, hvad foreslår så producenten
Man kan vel også gætte, at nu hvor Du skriver størrelse N, må Du også have togskinner, og kan de så ikke bruges til sporvognen ?
Der er mange som bygger modeller af sporvognslinjer, hvor de bruger almindelige skinner og så bygger vejen op omkring dem. I princippet på samme måde, som du bygger havnebaner.pallecsc skrev:Vil foretrække sporvogn der så kører på sporvognsskinner. :)
Ok,,,tak Søren :)bahnfannet skrev:Der er mange som bygger modeller af sporvognslinjer, hvor de bruger almindelige skinner og så bygger vejen op omkring dem. I princippet på samme måde, som du bygger havnebaner.pallecsc skrev:Vil foretrække sporvogn der så kører på sporvognsskinner. :)
Udover Kato, tror jeg du får svært ved at finde deciderede modeller af sporvognsskinner helt efter forbillede.