Opdatering af CS3 opdaterer sig, når den er færdig med at opdatere vil den boote, men den kommer kun til Linux i øverste venstre hjørne, Märklin logo kommer også og curser står bare og blinker i venstre side under Märklin logo, jeg har prøvet at tvinge USB opdatering ved tryk på venstre og stop knap samtidig, men der sker ikke nogen, har også prøvet højre og stop knap for at tvinge internet opdatering, der sker intet, hvordan kan jeg komme videre og få den til at boot op igen.
CS3 opdatering fejler
-
ronny@rith.dk
- Trafikelev
- Indlæg: 2
- Tilmeldt: 14 maj 2020, 12:55
- Digital: Ja
- Scale: H0 - 3-rail
- Skinnesystem: Märklin C M og K skinner
-
Godsbanen
- Lokomotivfører
- Indlæg: 345
- Tilmeldt: 28 mar 2019, 01:05
- Digital: Ja
- Scale: H0 - 3-rail
- Skinnesystem: Märklin C
Re: CS3 opdatering fejler
Du har selvfølgelig prøvet bare at slukke og så tænde igen uden at røre noget? Jeg har ikke opdateret fra 2.5.x endnu.
-
pejft
- Ledvogter
- Indlæg: 183
- Tilmeldt: 01 feb 2016, 17:58
- Digital: Ja
- Scale: H0 - 3-rail
- Skinnesystem: Märklin C
- Kontakt:
Re: CS3 opdatering fejler
Prøv med en 4, 8 eller 16GB USB-Stik - Hvis du forsøger med et for stort USB-stik, er det muligt CS3 ikke kan læse det. Du skal også være sikker på, at USB er formateret med FAT32 (normalt).
Opdateringen startes med venstre kørekontrol og Stop, som holdes nede, indtil opdateringen starter. Det minder i første omgang om en nedlukning af CS3, herefter ruller tekstlinjer over skærmen.
Jeg har hjulpet en i din situation, hvor det først virkede, da internetkablet også var i.
De bedste modeljernbanehilsener
Peter Topp Engelsted Jonasen
http://www.digitaltog.dk - http://www.kvv73.dk - http://www.jonasen.eu