Opgradering af MultiMause

Her kan du debattere og stille spørgsmål til alt om elektronik og digitaldrift på modeljernbanen. Skal du have hjælp til en dekoder eller driller signalet? Stil dit spørsmål her.
ErikL
Lokomotivfører
Indlæg: 522
Tilmeldt: 12 feb 2015, 19:45
Digital: Ja
Scale: N
Skinnesystem: Minitrix

Opgradering af MultiMause

Indlæg af ErikL »

Når man er ny er der jo stadig en del som man ikke ved, eller hvor man kan lære en masse. Er blevet opfordret til at stille mit
spørgsmål her.


Jeg har en MultiMaus fra Fleischmann fra min N digitale starter pak, og må nok erkende at det jeg gerne vil med digital er den ikke lige sagen.
Så nu prøver jeg at finde et alternativ, før jeg begynder at købe dekodere til sporskifte og signaler, samt jeg må jo også erkende at jeg også skal bruge noget
returmelding. Jeg vil også gerne kunne udlæse værdier m.m. fra tingene.


Jeg laver IT til hverdag derfor er jeg nok ikke til det helt store PC setup, dels fordi jeg bruger Mac. Min genvundne interesse for tog er ment som en adspredelse
fra mit daglige arbejde, men stadig syntes jeg at den digitale del er sjov, sådan rent lav praktisk. Så en Sprog II er nok for meget pc og for lidt tog. Mit igangværende project
er et 75cm x 200cm N som et moderne by milijø, de 2 alternativer som jeg har set på er Z21 og Intellibox II, jeg syntes at Z21 muligvis er lige lovlig "grafisk" hvor Intellibox ser mere rigtig ud

samtidigt at de har dekodere m.m. som ser OK ud med min ringe insigt. Prisen ligger også på et accetabelt leje.

Er der noget som jeg overser i dette, jeg vil jo nødig skulle forbi flere forkerte indkøb, det er det dog for dyrt til.

Håber at der er nogen som har viden og indsigt i det pænt store udvalg der findes, samt at det er noget som man kan udveksle viden om.


Mange hilsner

Erik L.

Mvh Erik
-----------------------------
Mini TRIX
Z21 + Digikeijs tilbagemeldinger mm. Qdecoder til signaler.
TrainController Gold

moppe
Lokomotivfører
Indlæg: 4861
Tilmeldt: 30 jul 2011, 12:22
Digital: Ja
Scale: H0 - 2-rail
Geografisk sted: Hammel
Kontakt:

Re: Opgradering af MultiMause

Indlæg af moppe »

Hej Erik

Du bliver nok nødt til at definere, hvad det er du vil med din modelbane.

Du skriver tilbagemelding, men helst ingen PC. Vil du have automatik?
I så tilfælde skal du finde ud af om du vil lave "lokalautomatik" (styring af signaler og stopstykker, med lokal elektronik der bremser togene) eller "globalautomatik" (PC styring, der overvåger alle spor og kan starte og stoppe tog via digitale kommandoer, baseret på tilbagemeldinger).

En z21 ("lille z" den hvide) vil give dig en del af de ting du efterlyser, ikke mindst fordi du kan genbruge din multimaus som styreenhed, men også med mulighed for at læse cv værdier. Der er pc interface via netværk, der er mulighed for at koble tilbagemelding på (hvilket jeg ikke nødvendigvis vil anbefale - man kan med fordel lade det have sin egen styreenhed) og du kan koble flere boostere til.

Hvis du vil ofre flere penge, så gå efter en ecos fra ESU, eller en CentralStation 2 (CS2) fra Märklin. Intellibox 2 har jeg ikke den store fidus til. Jeg syntes at den er for dyr i forhold til, hvad man mere får ved eksempelvis en ecos eller en cs2 til (prisforskellen på en IB2+strømforsyning til en ecos der leveres med strømforsyning er cirka 300 kr).

z21 komplet fra startsæt kan du grave op til 1200 kr, hos eksempelvis modelhøkeren.

En SPROG er før øvrigt et sjovt stykke værktøj. Jeg har selv en, men bruger den kun når jeg har fat i dekodere der ikke er fra ESU (jeg foretrækker. ESU dekodere). Jeg har den i en taske sammen med en bærbar PC, jeg drømte engang om at styre anlæg med den. Men de java baserede programmer der er til den er altså ikke verdens syvende vidunder og i min verden er java noget der heldigvis ikke er nødvendigt længere (bloatware forpestede skrammel!).
Jeg har ud over SPROG også en ESU lokprogrammer, en lokmaus2 og en Z21 (store Z - den sorte), i klubben har vi Lenz (og lige nu min Z21 ).

Klaus
ErikL
Lokomotivfører
Indlæg: 522
Tilmeldt: 12 feb 2015, 19:45
Digital: Ja
Scale: N
Skinnesystem: Minitrix

Re: Opgradering af MultiMause

Indlæg af ErikL »

Tak for dit svar.

Det jeg har lavet er en mindre 70x200 Fleischmann N med mulighed for at køre 2 tog, der er 12 sporskifte. Status er at jeg er at spor er lagt og at jeg er i gang med at få noget landskab lavet. Det tager jo lidt tid men det er noget af det der er sjovt at lave. Lidt af gangen stille og roligt. Få lavet lidt landskab og så få kørt lidt med tingene, se det funke og så næste step. Så det bliver brugt til at foretage sig noget andet en konstant at beskæftige sig med sit arbejde (laver netværk og sikkerhed). Så det jeg søger er nok "at køre med tog".

Parallelt med dette skal styring på plads, startede med et startsæt med omtalte MultiMaus, egentlig OK men noget begrænset mildt sagt. Har set på en z21 eller Z21 men er ikke helt varm på alt det integration til mobile enheder, jo ser fint ud men er det nu også det jeg søger??

Mit kik på Intellibox II, var fordi den var lidt mere "tog" agtig, kunne styre 2 tog samtidigt manuelt uden at skulle skifte hele tiden, prisen var OK (set til 2995 + det løse) de dekodere til sporskifte og tilbagemelding ser rimelige ud, og kan med JRMI integrre med min Mac hvis jeg vil det. Ved så ikke om den daglige brug er OK eller om den er for bøvlet.

Jeg dummede mig lidt ved ikke at få lavet klar til tilbagemelding fra starten men må kunne løses med en Dremel :-), tilbagemelding skal bruges til at kunne skifte signaler og overskæring som planen er nu. Jeg kan dog godt se hvor pilen peger hen, men begrænsning er en stor kunst men svær at mestre.

Har set lidt på EcOs men prisen syntes lidt til den høje side, CS2 har slet ikke være i tankerne.

Håber dette giver lidt mening.

Mvh Erik L.

Mvh Erik
-----------------------------
Mini TRIX
Z21 + Digikeijs tilbagemeldinger mm. Qdecoder til signaler.
TrainController Gold

Søren
Lokomotivfører
Indlæg: 5467
Tilmeldt: 30 jul 2011, 08:36
Digital: Ja
Scale: H0 - 2-rail
Skinnesystem: Flex
Geografisk sted: Malling
Kontakt:

Re: Opgradering af MultiMause

Indlæg af Søren »

Hej Erik

Jeg arbejder også med it til daglig, og jeg kan godt følge dig, når du siger, at du helst ikke vil have det med ind i din hobby fra starten. Sådan har jeg det også selv.

Jeg vil være enig med Moppe ang. Intelliboks. Jeg synes den har haft sin tid.
ErikL skrev:CS2 har slet ikke være i tankerne.
CS2'eren ellers en supergod all-in-one boks. Jeg bruger den selv og er rigtig for den. Systemet er meget fleksibelt og kan udvides med håndholdte enheder (mobilstationer) og selvfølgelig også computerstyring, skulle jeg senere alligevel få lyst til det.

Jeg er især glad for sporplanen på skærmen, og muligheden for at den via tilbagemelding kan tænde og slukke forskellige ting. Derudover kan du selvfølgelig styre to tog samtidigt, som du nævnte du gerne vil. Funktionsmæssigt lægger den sig langt hen ad vejen sammen med EcOS. Jeg prioriterede muligheden for en håndholdt enhed højt, da jeg valgte system. Her synes jeg EcOS falder igennem, da ESU ikke har en billig håndholdt enhed, men udnytter at andre producenter har nogle i deres sortiment.

Jeg skiftede til Märklin Digital fordi jeg synes deres produkter pt. flytter sig hurtigere end andre. Dengang startede jeg med en mobilstation, som så siden er udvidet med alt mulig andet. Du kan læse om mit valg af system her: http://www.bahnfan.net/post/Choosing-A- ... -My-Trains

I sidste ende er det dog lidt religion, hvad folk vælger at købe, så alle du spørger vil nok anbefale deres eget system. :-) Som altid, kommer du på Århus-kanterne, er du velkommen at få en demo. :-)

Med venlig hilsen
Søren

2-skinne med CS3 Plus, tysk forbillede IV, V og VI | https://railway.zone/

ErikL
Lokomotivfører
Indlæg: 522
Tilmeldt: 12 feb 2015, 19:45
Digital: Ja
Scale: N
Skinnesystem: Minitrix

Re: Opgradering af MultiMause

Indlæg af ErikL »

Tak for invitationen. Bor i Århus så no problem.

Super henvisning som jeg lige har læst igennem, sådan en CS2 med diverse tilbehør måske lidt pebret i prisen kan se at man hurtigt er forbi 7,5K det er muligvis
i overkanten af budgettet.

Men alt skal have en tanke, det første indkøb var ok men skulle nok have tænkt en tand mere over det men nu er man jo i gang og musikken spiller :)

Mvh Erik L.

Mvh Erik
-----------------------------
Mini TRIX
Z21 + Digikeijs tilbagemeldinger mm. Qdecoder til signaler.
TrainController Gold

moppe
Lokomotivfører
Indlæg: 4861
Tilmeldt: 30 jul 2011, 12:22
Digital: Ja
Scale: H0 - 2-rail
Geografisk sted: Hammel
Kontakt:

Re: Opgradering af MultiMause

Indlæg af moppe »

ErikL skrev:Parallelt med dette skal styring på plads, startede med et startsæt med omtalte MultiMaus, egentlig OK men noget begrænset mildt sagt. Har set på en z21 eller Z21 men er ikke helt varm på alt det integration til mobile enheder, jo ser fint ud men er det nu også det jeg søger??
At du kan bruge mobile enheder med z21 betyder jo ikke at du nødvendigvis behøves at gøre det. Det er her du kan genbruge din multimaus. Går ud fra at du finder den okay at køre med?
ErikL skrev: Mit kik på Intellibox II, var fordi den var lidt mere "tog" agtig, kunne styre 2 tog samtidigt manuelt uden at skulle skifte hele tiden, prisen var OK (set til 2995 + det løse) de dekodere til sporskifte og tilbagemelding ser rimelige ud, og kan med JRMI integrre med min Mac hvis jeg vil det. Ved så ikke om den daglige brug er OK eller om den er for bøvlet.
3500 inklusiv strømforsyning er okay billigt (lad nu være med at handle hos nettog, det er et ..., hvis du skal have hjælp eller får andre problemer), men jeg syntes helt ærligt at de sidste 1000 kroner op til en ECoS bringer dig op i en helt anden lige hvad angår styring. Du kan lave små sportavler på skærmen, så du kan stille sporveje (hvilket du også kan på en CS2).
Uanset hvilken digitalstation du vælge, behøves dekodere og lignende ikke at være af samme fabrikat. Eksempelvis er jeg rigtig glad for ESU switchpilot servo og servomotorer til sporskifte. De virker på ethvert digitalsystem og så kan de også styres helt analogt ved hjælp af trykknapper.

Inden du låser dig på JMRI, så kig også på RocRail. Det er mere udbredt i Europa, kan også køre på mac, men er lige så let/besværligt at sætte op som JMRI - det kræver bare ikke java og kan også bruges med z21...
ErikL skrev: Tilbagemelding skal bruges til at kunne skifte signaler og overskæring som planen er nu.
Hvis du kun skal skifte signaler afhængigt af tog, er IB2, ECoS og CS2 alle fine til opgaven. Z/z21 vil kræve en computerstyring for at gøre det. MEn dybest set behøves du slet ikke at blande dig digitalstation ind i det, det kan gøres helt uafhængigt.

Klaus
moppe
Lokomotivfører
Indlæg: 4861
Tilmeldt: 30 jul 2011, 12:22
Digital: Ja
Scale: H0 - 2-rail
Geografisk sted: Hammel
Kontakt:

Re: Opgradering af MultiMause

Indlæg af moppe »

ErikL skrev:Tak for invitationen. Bor i Århus så no problem.
Det er jo for let. Kig forbi Hadsten en aften, så kan du tage Z21 i øjesyn. Tag din Multimaus med, så kan vi prøve at sætte den til også.


Klaus
ErikL
Lokomotivfører
Indlæg: 522
Tilmeldt: 12 feb 2015, 19:45
Digital: Ja
Scale: N
Skinnesystem: Minitrix

Re: Opgradering af MultiMause

Indlæg af ErikL »

Jeg havde en gang en Chef der have et motto, når 80% var nået så beslut dig, det bliver ikke bedre, koster kun mere.

Har nu kikket manual lidt igennem, til ECoS og det er bestemt et step op fra IB2, ser rigtigt godt ud har faktisk ESU 4 i mit ene tog (af mine mange 2) også tilbagemelding
m.m. ser fint ud, så der er måske vejen frem, prisen er ikke så tosset og diff til IB2 er jo ikke galt når man ser på hvad der så er mere.
Har i bud på et godt sted at købe?

Nu skal man jo heller ikke gå så vidt at man fravælger noget som kunne være sjovt at få til at virke. Syntes det med spor planer ser super ud og med små signaler :) :)

Et lille tillægs spørgsmål:

Nu har jeg jo ikke lavet isolerede stykker (uvidende som man jo er) er det noget man klarer med en Dremel og en skæreskive de kan jo fåes særdeles tynde
og så lodde en ledling fast til stykket, jeg har loddet skinner sammen (ikke ved sporskifte og andre dele som kan gå i stykker). Eller skal jeg fjerne lasken ved sporskifterne i den ene skinne.
Jeg har fået lagt balast mange steder så det er jo ikke lige til at pille op igen uden at få en masse bøvl med dette.

Tak for jeres fortrinlige input.

Mvh Erik L.

Mvh Erik
-----------------------------
Mini TRIX
Z21 + Digikeijs tilbagemeldinger mm. Qdecoder til signaler.
TrainController Gold

Søren
Lokomotivfører
Indlæg: 5467
Tilmeldt: 30 jul 2011, 08:36
Digital: Ja
Scale: H0 - 2-rail
Skinnesystem: Flex
Geografisk sted: Malling
Kontakt:

Re: Opgradering af MultiMause

Indlæg af Søren »

ErikL skrev:Super henvisning som jeg lige har læst igennem, sådan en CS2 med diverse tilbehør måske lidt pebret i prisen kan se at man hurtigt er forbi 7,5K det er muligvis
i overkanten af budgettet.
Du plejer nu at kunne købe dem for samme pris som en EcOS. Jeg gav ca. 4500 kr. for min CS2. Du er som nævnt velkommen til at få en demo, det er måske bedst at se det, inden man stormer ud og køber (igen) ;-).

Med venlig hilsen
Søren

2-skinne med CS3 Plus, tysk forbillede IV, V og VI | https://railway.zone/

Søren
Lokomotivfører
Indlæg: 5467
Tilmeldt: 30 jul 2011, 08:36
Digital: Ja
Scale: H0 - 2-rail
Skinnesystem: Flex
Geografisk sted: Malling
Kontakt:

Re: Opgradering af MultiMause

Indlæg af Søren »

ErikL skrev:Nu har jeg jo ikke lavet isolerede stykker (uvidende som man jo er) er det noget man klarer med en Dremel og en skæreskive de kan jo fåes særdeles tynde
og så lodde en ledling fast til stykket, jeg har loddet skinner sammen (ikke ved sporskifte og andre dele som kan gå i stykker). Eller skal jeg fjerne lasken ved sporskifterne i den ene skinne.
Jeg har fået lagt balast mange steder så det er jo ikke lige til at pille op igen uden at få en masse bøvl med dette.
Du burde sagtens blot kunne skære din skinne over, der hvor du ønsker at isolere det. Hvis du er nervøs for at der skabes forbindelse af støv og skidt, kan du evt. fylde hullet i skinnen med noget plastic.

Med venlig hilsen
Søren

2-skinne med CS3 Plus, tysk forbillede IV, V og VI | https://railway.zone/

Besvar