Side 1 af 2

CS3 VNC server

: 16 mar 2023, 09:30
af Skovsgaard

Da det ikke er muligt at arbejde med hændelser i CS3 webserver, har jeg forsøgt at starte den indbyggede VNC server.

Jeg får en bekræftelse på at den er startet, men jeg kan ikke connecte med min VNC wiever, hvor jeg forsøger at tilgå ip-adresse:5900. Jeg har fin netværksforbindelse, hvor jeg kan pinge CS3 og som nævnt fint kommunikere med webserver.

Jeg har læst lidt løst og fast på stummiforum og ser flere klage over den samme problemstilling. og at Märklin skulle kende til den. Det skulle blive løst i næste opgradering efter 2.4.0. Det underlige er at ikke alle brugere oplever problemer?

Er der nogen her på forum som kan be- eller afkræfte om det er ... og vrøvl alt sammen?


Re: CS3 VNC server

: 16 mar 2023, 09:48
af Søren

Det har jeg aldrig hørt om.

Hvilken VNC viewer benytter du?


Re: CS3 VNC server

: 16 mar 2023, 10:05
af Skovsgaard

Jeg har installeret vieweren fra RealVNC


Re: CS3 VNC server

: 16 mar 2023, 10:11
af Mogens

Min virker har lige tjekket

192.168.0.31:5900


Re: CS3 VNC server

: 16 mar 2023, 11:59
af HenningS

Jeg har aldrig haft problemer.
Gør det nogen forskel, om du er tilsluttet nettet via kabel eller trådløst. At ping og web virker, er ikke en garanti for at nettet kan give forbindelse på port 5900. er du på samme net (typisk skal de 3 første cifre i ip-adressen være den samme for både cs3, og den enhed du forbinder fra). Hvis ikke kunne der være noget firewall i fx din router, der blokerer


Re: CS3 VNC server

: 16 mar 2023, 12:14
af Skovsgaard

Tak for indsatsen :) Jeg må grave et spadestik dybere i aften.

Jo, CS'eren er trådløst opkoblet, og kører klokkestabilt. Men den kablede udgave må da afprøves. Og så tænker jeg at prøve vieweren fra TightVNC..


Re: CS3 VNC server

: 16 mar 2023, 17:41
af Skovsgaard

Forsøg med CS3 og PC på kablede forbindelser og forsøg med at forbinde med TightVNC gav desværre ingen bedring. Når VNC-server er aktiv bliver knappens farve ændret fra grøn til ingenting, og ikke mere klikbar. Jeg synes at have set et screenshot hvor den ændrer farve til rød og man kan lukke ned for serveren igen?

Gad vide om jeg har en defekt CS3?


Re: CS3 VNC server

: 16 mar 2023, 20:16
af Skovsgaard

Jeg kan i øvrigt heller ikke vælge at VNC-server skal starte automatisk. Kan I det?


Re: CS3 VNC server

: 16 mar 2023, 20:40
af pejft
  1. Har du starten "Screen serveren" først. Den skal være i grøn, før du starter VNC?
  2. Har du VPN?

Re: CS3 VNC server

: 16 mar 2023, 22:03
af HenningS

Jeg har lige kontrolleret, at jeg godt kan markere start automatisk, og efter en restart bliver knappen rød, og teksten ændres til "Stop the cs3 screen server". Når den er stoppet står der "Start the cs3 screen server" og knappen er grøn.

Jeg ville gætte på, at der er en service på din cs3, der ikke kører, og du derfor ikke kan starte din VNC server. Jeg ved ikke lige hvordan man ser det, men man kan da se om alle bagrundsprocesser kører:

Skærmbillede 2023-03-16 220033.jpg